Birbirinden Farklı Batıl İnançlar

3 dakika


At nalları, nazar boncukları, kara kediler, tuzluklar ve dahası. Çeşitli anlamlar yüklenen birçok nesne ve eylem. Her kültürde değişerek var olan inanışlar. Batıl inancın kökeni Paganizme dayanmaktadır. Dünyanın doğa dinlerine dayanıyor olan, doğa figürleri ve doğa olayları olan inanış sistemine Paganizm deriz. Geçmişte de doğruluğu yetersizlikten dolayı kanıtlanamamış olan olayları bir inanış ve işaret olarak gördüğümüz doğrudur.

Kırık Ayna Ruhları Yansıtır

Aynaların kullanılışı eski Mısır zamanlarına dayanmaktadır. O zamanlarda yaşayan insanlar, parlak yüzeylerden yansıyan ışıkların ruhların yansımaları olduklarını düşünürlerdi. Ayna kırıldığı zaman ise, ruhların kaçarak yok olduklarını düşündüklerinden dolayı kırık aynaları lanetlemişlerdir. İlk aynalar pirinç, tunç ve metallerden yapıldığı için kırılma gibi problemler önceden sık yaşanılmamaktadır. Kırılgan aynalara geçildiği zamanlar ise bu inançlar artmıştır. Duvara dayanan bir merdiven ve duvar arasında üçgen oluşmaktadır. Bu birçok kültürde tanrıların üçgeni olarak da adlandırılır. Bundan dolayı oluşan o üçgenden geçiliyor olması kutsallığa ve tanrılara saygısızlık olarak benimsenir. Aradan asırlar geçerek Hristiyanlığın yayıldığı dönemlerde bu inancı Hz. İsa’nın ölümüne benzetmişlerdir. Çarmıha dayalı merdiven kötülüğün sembolü olmuştur.

Çift Sayılar Uğursuzluk Getirir

Antik Rusya zamanlarında ortaya çıkan bir inanış daha vardır. Doğu Slavları çift sayıların yaşam döngülerinin sonunu simgelediklerine inanırlardı. Musibet tekte değil çifttedir gibi atasözleri de bundan gelmektedir. Bundan dolayı cenaze törenlerinde çift sayıda çiçekler götürülürdü. 1909 yılında yılbaşı arifelerinde gece yarısı İspanya’nın ana meydanlarından biri olan Madrid’te Puerta del Sol’da toplanılarak yılın 12 ayını temsil eden her ay için bir üzüm yemektedirler. İspanyollara göre bu bir yıllık huzuru garantilemek anlamına gelmektedir. Bazı kesimler, cadıları ve şeytanları uzaklaştırdığına da inanmaktadırlar. Bu büyü eski bir miras dahi olsa modernleşen toplum ile beraber yeni yıl karşılamak için eğlenceli ve kültürel bir gelenek haline gelmiştir.

Danimarka Batıl İnançlar İle Dolu

Danimarka insanları kırılan porselenleri yıl boyu saklayarak yeni yık arifesi gecesinde sevdikleri insanların kapılarına fırlatırlar. Ev sakinleri sabah olunca kapılarının önlerindeki parçalanmış porselenleri gördüğü zaman sevinirler. Bunun sebebi iyi şans getirdiğine inanmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak Danimarkalılar bir süre sonra bu kapıya porselen fırlatma işini pek cazip bulmamışlardır. Bundan dolayı da kapının önüne koymayı tercih etmişlerdir. Bir diğer ilginç durum ise bayraklarının cennetten geldiklerine inanırlar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend