Bir işe odaklanabilmek için gereken 8 adım!

2 dakika


Çoklu görev nedir?
Çoklu görev olarak adlandırılan, aynı anda birkaç şey yapma ifadesi hayatımızın merkezindedir. Bununla birlikte, çoklu görevlerin gerçek olmadığına inanan birçok insan var. Çoklu göreve inanan insanlar, aynı anda birkaç şey yapabildiklerini düşünürler.

Aynı anda birkaç şeye odaklanmak en kolay görevin saatlerce sürmesini sağlayabilir. Bu, enerji kaybına ve daha az üretkenliğe yol açar. Böylece çoklu görevi durdurarak daha üretken olabilirsiniz.

Bir ara ver.

Vücudumuz yorulduğunda beyin paralel yorulur. Gün boyunca kendimizi çalışırken başka şeylerden rahatsız oluruz. Çünkü beyin bize yorgun olduğumuzun sinyallerini gönderir. Doğru dinlenmenin nedeni düzenli ve yeterli uykudan kaynaklanır. Yorgun hissettiğiniz gün boyunca kısa molalar da verebilirsiniz.

Gününüzü planlayın.

Gününüzü baştan planlayın ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Bu şekilde gün boyunca tüm hareketlerinizi kontrol edebileceksiniz. Gününüzü planladığınızda, her şeyi yapmayı daha kolay bulacaksınız çünkü her şeyi nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.

Sizi rahatsız eden her şeyden kurtulun.

Ne yaptığınıza odaklanırken, dikkatinizi çeken her şeyi farklı bir yere koyun. Ayrıca, diğer çalışma dosyalarını kaydedebilir ve zamanı geldiğinde açabilirsiniz. Bilgisayar ekranınızda biriken dosyaları kaldırarak dikkat dağıtıcı unsurları da önleyebilirsiniz.

Masanızda çalışın.

İnsanlar alışkanlıkları olan yaratıklardır. Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız veya iş yerinizde masanıza gittiğinizde haberleri okuyorsanız, dikkat dağıtıcı olacaktır. Beyninizin masanızda çalışabileceğinize alışması gerekir.

Hayır demeyi öğrenin.

Hayır demek kaba değildir, önce kabul etmeniz gerekir. Sonra bu kelimeyi daha sık kullanın. Birçok sorun ortaya çıkıyor çünkü düşünmeden bir şeye “evet” diyoruz. Sonra istemediğimiz şeylere enerji harcıyoruz. Sizden istenilen şeye “bu konu hakkında düşünecem” veya “sana sonra haber ederim” gibi erteləyici cevaplar verin.

Bilgisayarınızdaki bildirimleri kapatın.

Bir iş üzerinde çalışırken, gelen posta bildirimi tüm dikkatinizi dağıtır. Bir kişinin dikkati dağıldığında yeniden toparlanması 20 dakika sürer. Bilgisayarınızdaki bildirimleri kapatarak dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Çalışmak için sessiz bir yer bulun.

İş yerinizde sessiz bir yer bulun ve önemli işlerinizi orada yapın. Yani dikkat dağıtıcı konuşmalar olmayacak sakin ve odaklanabileceğiniz bir yerde çalışmanızı sürdürün.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend