Binlerce Kız Annesi; Türkan Saylan

2 dakika


Türkan Saylan, 13 Aralık 135 tarihinde dünyaya geldi. Kandilli İlkokulunu 1944 ve 1946 senelerinde, Kandilli Kız Lisesini 1946-1953 yıllarında okudu. 1963 tarihinde İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. 1968 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Baş asistanlığına başladı. 1971 senesinde İngiliz Kültür Heyeti’nin bursu ile İngiltere’de eğitim görme şansı yakalamış ve 1974 yılında Fransa’da, 1976 yılında İngiltere’de kısa süren çalışmalar yapmış, 1972 senesinde doçent, 77’de profesör olmuştur.

İnsanların çok korktuğu cüzzam hastalığı için çalışmalar başlattı, Türkiye’de bu hastalığın tedavisinde en etkili kişi olan Türkan Saylan, Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurdu.

Okuma imkanı olmayan öğrencilerin Türkan annesiydi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucularındandı ve pek çok kardelene yol gösteren, destekleyen ve moral veren birisiydi. Hayatını kız çocuklarının eğitime adamıştı. Her zaman eğitim ve tıp alanında yaptığı çalışmalar ile cehalete düşman, Cumhuriyet kadını imajını çizdi. Çok ileri görüşlü olan Saylan, kendini öğretmeye ve aydınlatmaya adadı.

1986 yılında kendisine Hindistan’da Ghandi Ödülü verilen Türkan Saylan, 2006 senesine kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün Lepra konusunda danışmanlığını üstlendi.

1999 senesinde fetö sorunu anlatarak uyarmış ve ciddi bir sıkıntı olduğuna dikkat çekmişti. Örgütün, eğitime, devlet kadrolarına, askeri kadrolara nasıl sızdığını ve kimliklerini gizlediklerini anlatmıştı fakat onu dinleyen kimse olmamıştı. Ali Kırca’nın sunmuş olduğu Siyaset Meydanı programında bu söyledikleri ile fetöyü deşifre etmişti ama bu açıklamaları yüzünden yaşamının sonuna kadar kendisine karşı olamn insanlarla mücadele etti, karanlık günler ne yazık ki peşini bırakmadı. Ergenekon soruşturmasının kapsamında ÇYDD ve ÇEV yöneticilerine, Ergenekon terör örgütüne üye olma, hukuka aykırı olarak verileri kaydetmek suçlamalarından dolayı dava açıldı. 13 Nisan 2009 tarihinde Arnavutköy’deki evine terörle mücadele ekipleri geldi.

Kanser hastası olan Türkan Saylan, bu süreçte çok yoruldu ve hastalığı çok hızlı ilerledi. Yaşadığı son saatlerde ise kızım diye hitap ettiği Ayşe Yüksel’e son sözlerini söyledi “Gelecek, daha güzel olacak.”

18 Mayıs 2009’da binlerce insanın hayatına değen özel insan hayata gözlerini yumdu. Yaptıkları ve aydınlanma mücadelesine kattıkları, yetiştirdiği çocuklar ile devam ediyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend