Bilgisayar Oyunlarının Tarihi

3 dakika


   Hepinizin çoğu zaman canı sıkılabilir. Boş vakit olduğunda ve yapacağınız bir şey bulamadığınızda sıkıntılarınızı bilgisayarlar ile geçirmeye yönelirsiniz. Tarih şeridine bakıldığında hala Yakın Çağdayız. Fakat günümüzde artık herkes bilgisayar çağında.  Bilgisayar oyunlarının tarihsel gelişimi, bilgisayarın tarihi gelişmesi ile doğru orantılıdır. İkisi birbirini tamamlar ve biri diğerine kapı açmaktadır.

Bilgisayar Oyunlarının Tarihsel Gelişimleri

   1936 yılında Konrad Zuse evin atölyesinde ilk programlanan bilgisayarı kurduğunda aklında oyun yoktu. Kendisi bir inşaat mühendisi idi ve hesaplamaları kolaylaştıracak bir alete ihtiyacı olduğunu düşündü. Bilgisayarın abaküse kadar giden hikâyesinin ardında akla gelebilecek en son şey oyun olabilirdi. 1960 yılına gelindiğinde William Higinbotham ilk bilgisayar oyununu bulmuştur. Bu bir tenis oyunu idi. William’ın mesleği ise nükleer bomba yapan bir ekip ile beraber çalışmaktı. İki sene sonra, 1962’de Steve Russell ilk uzay oyununu yapmıştır. İlgi çeken güzel bir oyun olmuştur ve parasını Pentagon karşılamıştır. Amacı yıldızlara çarpmadan gemiyi yok etmekti. Oyun o kadar sevilmişti ki bazı üniversiteler aksamalar olduğu için bu oyunu yasaklamışlardı.

Oyunların Toplumlar Üzerindeki Etkileri

   Sosyal paylaşımlarının olumlu özelliklerinin yanı sıra oyunların şiddet ve bağımlılık eğilimine teşvik etme gibi olumsuz etkileri de söz konudur. Güney Kore’de E-Sport, futbol kadar popüler haldedir. Güney Kore’de E-Sport oyuncuları birer yıldız haline gelmişlerdir ve E-Sport hakkında yapılan 24 saat canlı yayınlar bile bulunmaktadır. Diğer yandan video oyunlarının babası olarak kabul edilmiş Ralph Baer, 16 yaşında Almanya’dan ayrılarak Amerika’ya gitmiş ve basına şu cümleleri kurmuş: “Sergilerin kültürümüzün bu bölümünü belgelememiz için önemli bir yoldur. Bugünkü nesil, çocuklar böyle göz alan elektronik aletlere fazlası ile alışmış durumdalardır. Mesajlaşarak dolaşıyorlar ve evlerinde X-Box’a sahipler. Biraz da elektronik aletlerin ağaçlarda yetişmediği konusunda bilgilendirilmelerine ihtiyaç vardır. Bu aletlerin arkasında onları geliştiren insanlar bulunmaktadır.” diyor.

Günümüz

   Günümüzde oyun sektörü oldukça büyüktür ve büyümeye devam etmektedir. Her gün ve her an yeni oyunlar üretilmeye devam etmektedir. Öyle ki oyun sektörü, film, müzik ve eğlence sektörünü geride bırakmayı başarmıştır. Bu oyun çılgınlığını başka bir sektör bitirebilecek mi henüz düşünülmemektedir fakat bilinen şey, sıkıcı ve boş geçirebileceğimiz zamanlarımızın eski kadar olmayacağıdır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend