Beyin İle İlgili İlginç Bilgiler

3 dakika


Beynimiz, bilim camiasının senelerdir gizemini çözmekle bitiremediği, her gün hakkında yeni bir bilgi öğrenebildiğimiz ve aynı zamanda hala bilinmeyen birçok ögelerle dolu en sıra dışı organımızdır. Gün geçtikçe teknoloji gelişmekte ve hayatımızdaki yeri artmaktadır. Bununla beraber beyin hakkında yapılan araştırmalar sonucunda çok daha fazla bilgi edinebilmekteyiz. İşte beyin hakkında az bilinen bilgileri sizler için derledik.

Beyin Cinsiyete Göre Farklılık Gösterir.

 Benin cinsiyete göre farklı olması doğumdan da öncesine kadar uzanır ve ölüme kadar da devam eder. Kadın beyni ile bir erkeğin beynini birbirinden ayıran birkaç özellik vardır. Erkeklerin beyin ağırlıkları kadınlara göre hemen hemen 100 gram daha fazladır. Bu ağırlıktan ziyade birkaç fonksiyon özellikleri de farklılık göstermektedir. Mesela kadınların hafıza ve sosyal becerileri, dil yetenekleri çok daha yüksekken, erkeklerde ise hareket ve uzaysal algılama becerileri daha gelişmiştir.

Ağırlığımızın %3’ünü Oluşturmaktadır

 Beynimiz, vücut ağırlığımızın yalnızca %3’ünü oluşturmaktadır. Yaklaşık bir 1500 gram ağırlığında olan beynin ise %80’i sudan oluşmaktadır. Vücudumuzda kaplamış olduğu yerin aksine beynimiz tüm vücut enerjisinin tam olarak %20’sini harcamaktadır. Buna rağmen beyin büyüklüğü ile zekanın direkt olarak bir bağlantısı yoktur. Standart bir insan beyninde yaklaşık olarak 86 milyar sinir hücresi bulunmaktadır ve bu sinir hücrelerinin arasında ise yüzlerce hatta binlerce trilyon bağlantılar bulunuyor. Bu hücrelerin miktarı ve beyin kıvrımlarının sayısı ise çok daha önemli bir detaydır. Kıvrımlar ne kadar yoğun ise bir insanın o kadar zeki olması muhtemel bir durumdur.

Doğal Bir bellektir

 Beynimiz bizim doğal belleğimizdir ve tahmin edemeyeceğiniz kadar bilgiyi depolayabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bir insan beyninin 1000 ile 2.5 milyon arasında müzik konserini depolayabileceği kanıtlanmıştır. Fakat bu sayı tamamen beynin ne kadar aktif kullanıp kullanmadığı ile değişkenlik göstermektedir.

Düzenli Egzersizin Beyin Açısından Önemi Nedir?

 Beynimiz aktif olarak kullanılmadığı zaman birtakım fonksiyonlarını kaybetme niteliğine sahiptir. Bu da demek oluyor ki beynin aktif bir şekilde çalışması bizim için oldukça önemli. Beynin aktif olarak çalışması sadece düşünerek ve beyin egzersizleri yaparak değil, aynı zamanda fiziksel egzersizler ile de desteklenmelidir. Beyinde bulunan hafıza merkezi, düzenli olarak yapılan egzersizler sonucu ile birkaç aya büyüme gerçekleştirebilir. Bunun dışında yeni bir dil öğrenmek ya da herhangi bir müzik aletinin çalımını öğrenmek gibi zihinsel egzersizler de beyin açısından oldukça önemlidir. Bu tür egzersizleri yapmayı bıraktığımız anda ise, beynimiz tembelleşmeye başlar.

Beyin Parçası Eksikliği İle Yaşanılabilir mi?

 İnsanlar yarım beyin ile de yaşayabilirler. Bu duruma dünya üzerinde örnek gösterebileceğimiz birçok insan vardır ve bu doğuştan da meydana gelebilir. Bunun yanı sıra beynin bazı kısımlarının çalışmıyor olması, kişide olağanüstü sonuçlar da meydana getirebilir. Mesela bir kadının beyin içerisinde bulunan duygu kontrolünün sağlandığı amigdala kısmı alındığında, bu kadında hiç beklenmedik şekilde bir empati yeteneği gelişmişti. Bu tür ilginç sonuçlar ise insan beyninin ne kadar da gizemli bir organ olduğunu tekrar hatırlatmaktadır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend