Benjamin Franklin Aslında Kimdir?

3 dakika


Örgün Eğitimi İki Yıl Gördü

Dünyaca tanınmış olan bilin adamı Amerika’nın en zeki adamı olarak bilinir. Eğitim yıllarında okulu ve sınıf içini az görmüştür. Genç Benjamin kazandığı parayı kitaplara harcarmış.  Kedisinin yazı yazma yeteneğini makale ve deneme okur ve tekrar yazarak kendini geliştirirdi. Benjamin, eğitiminin tamamlamamış olsada Pensilvanya Üniversitesi için kurulumuna yardım etti.

Harvard, Yale, William ve Mary Üniversitesi, St. Andrews Üniversitesi ve Oxford’dan dereceler aldı.

Genç Yaşta Yazar Oldu

Erkek kardeşi haftalık bir gazete kurdu ve Benjamin16 yaşında  bu gazeteye yazı gizlice yazı gönderirmiş. Yazıları büyük oranda ilgi gördü.  Kendine bir matbaa dükkanı açtı ve kısa sürede varlıklı konuma geldi. Benjamin’in icatları aradında  cam armonikası bulunur. Islak parmağı ile cam kenarın sürüldüğüne çıkardığı seçebilirdik. Bu müzik aleti Mozart ve Beethoven tarafından kullanıldı. İlk prototipini 1761 yılında, Londralı bir camcıya 37 tane birbirinden farklı boyutta ve ses aralıklarına  cam daireler yaptırarak oluşturdu, sonradan bunları bir pedal ile kontrol edilen makara üzerine sabitledi, kullanan kişi sadece parmaklarını ıslatır ve aparatı yönlendirir ve cam parçalarına dokunur , böylece birbirinden farklı tonlar, melodiler oluşturuldu. Bu armonika sonrasında seri üretime girecekti. Binlercesi üretildi ve Mozart, Beethoven ve Strauss gibi tanınmış kişilerin hepsi bu aletle çalınacak besteler oluşturmuşturlar. Franklin sonra şunu yazacaktı, “Tüm icatlarım içerisinde cam armonika bana en büyük kişisel, güzel tatmini verdi.”

Fonetik Alfabeyi Oluşturdu

1768 yılında Londra’da yaşadığı dönemde Benjamin alfabeye bir düzen vermek adına çalıştı. Bir projeye girişti ve Ingilizce heceleme yaparkenki tutarsızlıklardan rahatsız. Gereksiz harfleri yani W, C, Q, J, X ve Y ünsüzlerini kullanmıyordu. Kendi fenotik dizenini oluşturdu. Altı yeni harf ekledi Bu proje çalışma 1779 yılında yayımladı ve makalesinde açıkladı. Falat toplum tarafından ilgi gösterilmediği için proje çalışması iptal edildi.

Moda İkonuydu

Fransa’da mıda ikonuydu. ABD tarafından askere yardım amaçlı, devrim amaçlı Fransa’ya gönderildi. Benjamin deneylerinden dolayı zaten dünyaca ünlüydü. Fransız halkı elektirik deneyleri yapan kişilere Franklinistler demeye bile başlamıştı. Amerika ve Fransa arasında anlaşma imzalanırken Benjamin, kürlü siyah şapkasını beyaz şapka ile değiştirdi. Bu durum Paris erkekleride hızla yayılan bir moda oldu.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend