Beethoven’ın İlginç Yanları

3 dakika


Ludwig Van Beethoven, Klasik müziğin en önemli bestecilerinden biridir. Aksiliği ve asabiliği ile bilinirdi. Yakınlarına ve yanında çalışanlara oldukça sert davranmasıyla da bilinen besteci, uzun saatler çalıştıktan sonra yerinden kalkmadan, yanında sürekli bulundurduğu buz dolu bir kova suyu başından aşağı dökerdi ve bunun sayesinde ayıldığını düşünerek çalışmaya devam ederdi. Sadece bunlarla sınırlı kalmayan diğer özelliklerine de göz atalım;

Beethoven’in Enteresan Hayatı

Ludwig Van Beethoven’ın 7 kardeşi vardır. Kardeşlerinden 3’ü sağır, 2‘si kör ve 1’i zeka engelleri vardır. Annesi de Rengi hastasıdır. Kardeşlerinden 5’ini kaybetmiştir, sadece 2 kardeşi hayatta kalmıştır. Beethoven’ın dedesi, babası ve ailesinin büyük bir çoğunluğu müziği meslek edinmiştir. Hatta babası Beethoven’ın müzik yeteneğini keşfedip 4 yaşında onu zorla piyano eğitimi aldırmıştır ve herhangi bir yanlışında da şiddet uygulamıştır. Edindiği tüm bilgileri oğluna aktarmaya çalışmıştır.

Müzik Dahisinin İşitme Engeli

İşitme kaybının kesin olarak nedeni bilinmiyor. Teorilere göre, tifüs, sifilizden kurşun zehirlenmesi, hatta belki de uyanık kalması için başını soktuğu soğuk su alışkanlığına kadar birçok etken işitme kaybına sebep oldu. Giderek işitme duyusunu kaybetmeye başladıktan sonra davranışları ve psikolojisi olumsuz yönde etkilendi. Aksi ve çabuk sinirlenen bir insan haline geldi. Sağırlığı git gide ilerledikçe piyanist olarak çalışması daha da güçleşti, beste yapmaya yöneldi ve bu durum onu insanlardan, toplumdan uzaklaştırdı ve ciddi boyutta kişilik bozukluğu oluşturdu.

Beethoven’in Aşk Hayatı

Hiç evlilik yapmamıştır ama buna rağmen güçlü bir aşık olmuştur Beethoven. Hatta bazı kişilere göre onun bu kadar güzel ve derin eserler vermesinin altında yatan gerçek ve en önemli nedenlerden bir tanesi çektiği acılar ve hissettiği derin aşktır. Çünkü o sevdiği kadınlar tarafından terk edilen, aldatılan ve hiçbir zaman aşkına karşılık alamayan biriydi. Dünyaya kaygısız, mutlu bir hayat sürmek için değil, büyük eserler vermek için geldiğini düşünen ve söyleyen Beethoven, hırçın, sinirli ve kaba davranışlarıyla tanınmasına rağmen içi sevgiyle dolmuş hatta taşan tutkulu bir aşık olarak bilinmiştir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend