Bedeniniz Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

3 dakika


İnsan vücudu karmaşık bir sistemdir. Binlerce yıldır edinilen tıbbi bilgi ve tecrübeye rağmen, hala doktorları da araştırmacıları da şaşırtmaya devam ediyor. Bu yüzden bize çok sıradan görünen vücudumuzdaki her bir parça ya da fonksiyonlarımız aslında beklenmedik birçok şeyi saklıyor olabilir. İşte bunlardan bazıları;

Beynin İlginç Gerçekleri

Beyninize giden ve gelen sinir sinyalleri saatte 273.6 km’ye ulaşabilen hıza sahiptir. Bu da çevremizde olanlara verdiğimiz, hızlı tepkiler ve acıyı anında nasıl hissettiğimizi açıklıyor. İnsan beyninin Encyclopedia Britannica’nın içindeki bilgiden 5 kat daha fazla bilgi miktarı depolayabiceği bilim adamları tarafından düşünülüyor. Bilim adamları henüz bir rakam belirlememiş olsa da bu kapasitenin 3 ila 1000 Terabayt arasında olduğu da bir başka düşünülen. Bunların yanında beyin 10 Watt’lık bir ampül kadar enerji tüketiyor. Yani akla bir fikir geldiğinde karikatürize etmek için başın üzerine çizilen ampul aslında yanlış da sayılmazmış. Beyin uykuda da bu enerjiyi hacıyor.

Duygularınızın Bedeninize Yansıttıkları

Fazla yemek yerseniz duyma hissinizi azaltırsınız. Hatta çok yedikten sonra eğer bir konsere giderseniz, kendinize büyük kötülük yapmış olursunuz. Duyma eşiğinizin artmaması için, böyle etkinliklerden önce az yemek yemelisiniz. Tükürüğünüz bir şeyi eritmezse onun tadını alamazsınız. Yani tat alabilmeniz için, yediğiniz şeydeki kimyasalları tükürük ile çözmelisiniz. Bununla birlikte Kadınlar hem doğuştan itibaren hem de yetişkinliklerinde erkeklerden çok daha iyi tat almaktadır. Özellikle narenciye, tarçın, kahve ve vanilya kokularını kadınlar daha iyi almaktadır.

Kas ve Kemiklerinizin İlginç Gerçekleri

Kaşları çatmak için 43, gülümsemek içinse 17 kas teli çalışır. Yani gülümsemek hepimiz için uygun bir seçim olacaktır. Kaş çatmak, şaşı bakmak gibi hareketleri uzun sürdürenler bunların yüzlerini ne kadar yorduğunu az çok bilirler. Dil ise insan vücudundaki en güçlü kasa sahiptir. Vücudunuzdaki en sert kemikse çene kemiğinizdir. Dişleriniz vücudunuzun kendi kendini onaramayan tek parçasıdır. Dişinizi kırdıysanız eğer bunun nasıl bir şey olduğunu tahmin edersiniz. Yaşayan bir doku olmayan dişin dış katmanında bulunan mine tamirini yapmak dişçinize kalır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend