Başak Burcu Olumlu ve Olumsuz Özellikleri

12 dakika


Zodyak’a ait olan 12 burçtan altıncısıdır. Başak burcunun döngüsü her yıl 23 Ağustos ve 22 Eylül arasında gerçekleşir. Yıldız haritanıza göre Başak burcunun bir gezegeni olmasa bile, yıl boyunca tüm gezegenleri gezerek Başak burcunun toprak enerjisini ortaya çıkarır.

Başak Burcu Özellikleri (23 Ağustos ve 22 Eylül)  

 • Sembolü: Bakire bir kadın
 • Niteliği: Değişken
 • Elementi: Toprak
 • Yönetici gezegeni: Merkür
 • Renk: bej, gri, açık sarı
 • Gün: Çarşamba
 • Uğurlu sayılar: 14 ve 5
 • Uğurlu taşları: Yeşim, Kehribar, Turmalin, Turmalin, Akik
 • Vücutta tekabül ettiği yer: Bel, mide, sindirim sistemi
 • Olumlu özellikleri: Becerikli, adanmış, çalışkan, yardımsever, pratik, hazırcevap
 • Olumsuz özellikleri: kendi kendine zarar verme, kendine acıma, vaaz verme meraklısı, şekilci, eleştirel
 • En sevdiği şeyler: Dergiler, konserler, banyoda uzun süre kalmak, bilgisayarlar, çocukluk arkadaşları, kitaplar, sağlıklı yemekler, arkadaşlar, doğa, temizlik
 • Nefret ettiği şeyler: evden ayrılmak, yardım istemek, tembel insanlar
 • Gizli tutkuları: Kahraman olmak
 • Güçlü yanları: çalışkan, pratik olmaları, sadık, analitik, nazik
 • Zayıf yanları: endişeli, aşırı yargılayıcı olmaları ve utangaçlık

 Başak burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı grupta ketegorilenir. Kardinal, değişken ve sabit burçlar diyebiliriz. Başak burcu da dört değişken burcun içerisinde yer alır. Diğer değişken burçlar Yay, Balık, İkizler burcudur. Değişken burçlar mevsim sonlarına denk geldiği için mevsimi bitiren burçlardır. Her mevsimden kendilerine ders çıkarmışlardır. Diğer burçlara göre değişken burçlar daha bilgedirler. Değişimlere daha kolay bir şekilde ayak uydurabilirler. Ortama göre bukalemun gibi renk değiştirirler. Ayrıca Zodyak iş bitiricisidir.

Başak burcu toprak elemnti ile yönetilir. Diğer toprak burçlari Boğa ve Oğlak’tır. Başak burcu da Zodyak’ın ikinci burcu olduğu için Boğa’nın yerini alır. Hızlı bir şekilde kusursuz bir plan yaparak Boğa’nın temelleri üzerinde yükselir. Başak burcu gezegen döngüsüyken hepimiz ayrıntıları fark eder ve çabuk çözüme kavuşuruz. Başak bucrunun enerjisi yeni bir çalışmaya ve benimsediğimiz şeyleri yenilmeye teşvik eder. Ayrıca insanları da gelecek hakkında endişeli yapabilir. Başak burcu gezegen gecişi yaparken ya olursa ya olmazsalara takılıp kalabiliriz.

Başak burcunun Oğlak ve Boğa arasında bulunması onu güçlü ve muhafazakâr olmaya iter. Günlük hayatında pratik ve düzenli olmaya çalışır. Hayatları tepetaklak olsa bile düzenli yaşarlar. Hedeflerine ve hayallerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. Telafisi olmayan bir ayrıntı gözlerinden kaçtığında endişeyle harap olabilirler. Aşırı eleştirel ve takıntılı olabilirler.

Başak burcu Oğlak ve Boğa arasında bulunur ve bu yüzden muhafazakâr olur. Günlük hayatında da elinden geldiğince düzenli ve pratik olmaya çabalar. Hayatı tepetaklak olsak bile düzeninden ödün vermeden yaşarlar. Hedeflerinden ve hayallerinden asla vazgeçmezler. Telafisi olmayan şeyler yaptıklarında ise endişeyle kendilerini yiyip bitirirler. İnsanlari aşırı eleştirebilir ya da takıntılı davranışlar sergileyebilirler.

Başak burcu verimli olmamızı ve fiziksel gerçekliği kavramamızda yardımcı olur. Basak burcu gezegen döngüsü yaparken, en ince ayrıntılarıyla birlikte binlerce karar alabilir ancak kararsız kalabiliriz.  Başak burcunun seçiciliği ve yüksek kalite arayışı faydalı olabilir. Diğer yandan ilişkiyi mahvedebilir de. Mükemmeliyetçi olmaya çalışır ve en ince ayrıntılarına kadar düşünür. Yuksek standartları bulunur.

İnsan olduklarının oldukça farkındadırlar. Duyguları ön plandadır. Zodyak’ta ki en duyarlı burçtur diyebiliriz. Hayatta hiçbir şeyi şansa bırakmazlar. Kalpleri şefkatle dolu olsa da kendilerini dış dünyaya kapatırlar. Genellikle yanlış anlaşırlar ve kendilerini ifade edemezler. Daha doğrusu duyguları mantığına ters düşerse duygularını asla kabul etmedikleri için alaşımlamazlar.

Başak Burçlarının Fiziksel Özellikleri

Vücut Tipi

Genellikle uzun bir boya sahiptirler. Aynı zamanda ince bir bele ve geniş omuzlara sahiptirler. Elleri ve bacakları oldukça uzundur.

Yüz Şekli

Yüzleri genellikle yuvarlaktır. Yanakları kırmızıdır. Yuvarlak ve minik bir buruna sahiptirler. Genellikle de beyaz tenli ve narin olurlar.

Cinsiyete göre Başak burcunun özelikleri

Başak Burcu Kadını

Başak Burcu Kadını

Başak burcu kadını – Aşk

Başak burcuna sahip bir kadın ilişki kurduğunda ve kalbini size açtığında sonsuza kadar bu şekilde devam etmesini ister. Onun için kısa süreli ilişkiler ya da tek gecelik beraberlikler uygun değildir. Başak burcu kadını ilişkilerinde eski tarz geleneksellik arar.

Başak burcu kadını – Cinsellik

Başak kadınlarının ağır başlı ve ciddi görünümünün altında yüksek libidoya sahip biri bulunur. Pek çok insan böyle düşünmez. Çünkü Başak burcu kadınları duygusla bir birliktelik kurmadan cinsel hayata yanaşmazlar. Cinsel hayatta da önemli olduklarını hissetmek isterler.

Başak burcu kadını – İlişkiler

Başak kadınları zeka, sağduyu, detaycılık ve bağlılık özelliklerinin karışımından oluşur. Aynı zamanda zeki, becerikli ve mutevazidirler. Başak kadınını etkilemek oldukça zor olacaktır. Kayıtsız görünürler. Ancak bunun aksine yeni bir ilişkiye başlarken dikkatli, gerçekci ve pratik davranırlar.

Başak burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Zeka ve güzelliğin kombinasyon oluşturduğu bedenler Basak burcuna ev sahipliği yapar. Organizasyon yetenekleri oldukça fazladır. Söyledikleri ağızda kalmaz icraate geçirirler. Merkür tarafından yönetilirler. Bu yüzden yaratıcı fikirlere sahiptirler. Topprak burcu oldukları için de bir şeyler üretirken gerçekten kaliteli işlere imza atarlar.

Başak burcu kadınına ne hediye alınır?

Sağlıklı olmak ve zinde kalmak Başak burcu kadını için en önemli şeylerdendir. Bu yüzden el, yüz ve vücut bakımına oldukça dikkat ederler. Onlara alternatif tıpla ilgili hediyeler alabilirsiniz. Masaj üyeliği ya da akapunktur seti hediye edebilirsiniz. Bunların yanında el yapımı mücevherlere, kitaplara, sanata bayılırlar. Başak kadınını en mutlu edecek hediyeler bunlardır.

Başak burcu erkeği

Başak burcu erkeği – Aşk

Aşık bir Başak erkeği son derece sosyetik takılır. Mesela havyar sever. Siz de hamburger patates seven bir insan iseniz anlaşmanız zor olabilir. Diğer insanlarla uyumda olabilmesi için partnerinin ona tüm sevgisini vermesi gerekir. Bu sayede kendilerini güven içinde hissederler. Şefkatli ve kırılgan olan kalplerini bu sayede size açabilirler. Nadiren sevgilerini gösterirler ama uyumlu bir ilişkide bu yönlerini daha fazla ortaya çıkarabilirsiniz. Kısa süreli ve tek gecelik ilişkileri sevemezler. Hayatlarında uzun süreli ilişki bulundururlar.

Başak burcu erkeği – Cinsellik

Cinsel acıdan tahmin edemeyeceğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Zaman. Zaman gerginlik olsa da kısa sürede içerisindeki tutkuyu dışarı çıkarmayı başarırlar. Başak erkeğinin partneri hakkında bilmediği şeyler ve kararlılıkları varsa cinsel ilişkiye girmezler.

Başak burcu erkeği – İlişkiler

Bilge ve zeki özelliklerine sahip olan Başak burçları, sorunları kısa sürede çözmeye bayılırlar. İlişkilerinde akıl veren hica rolünü üstlenirler. Bu yüzden asla eşitlikçi bir ilişkiye sahip olamazlar. İlişkilerinde kişisel sınırlara dikkate etmeli ve saygılı olmalıdır.

Başak burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Başak burçları Merkür tarafından  yönetilir ve devamlı beyninin içinde bulunan bilgileri düzenlemeye çalışır. Yaşadıkları yeri kendilerine göre düzenleyerek etrafta düzenli huzurlu ve toplu bir yaşam alanı oluşturmaya çalışırlar. Eğer zihnini kurcalayan acak bir şeyler yoksa endişe duyabilirler. Başkalarına yardımcı olmaktan hoşlanırlar ve kendi sorumluluklarını da başarılı bir şekilde üstlenirler ancak karşılık görmezlerse küsebilirler.

Başak erkeğine ne hediye alınır?

Başak erkekleri oldukça zor beğenir. Daha çok kişiliklerine ve dış görünüşlerine hitap eden hediyeleri severler. Bu yüzden Kol Düğmeleri ya da işlenmiş kemik taraklar gibi hediyeler onları mutlu edecektir. Ayrıca deri cilde sahip defterler, antikalar, el yapımı mücevherleri de sevecektir.

Başak Burcunun Diğer Burçlar ile Uyumu
Başak Burcunun Burçlarla Uyumu

Başak burcunun en iyi anlaştığı burçlar

 • Boğa – Başak uyumu

Her iki burçta içe dönüktür. Dışarı çıkıp eğlenmek yerine evde film Mısır yapmayı tercih ederler. Başak burcunun detaycilıği ile boğa burcunun güvenlik ihtiyacı birbirini tamamlar. Ilişkilerinde sabırlı olurlarsa uyumlu bir ritim yakalayabilirler.

 • Yengeç – Başak uyumu

Her iki burcunda birbirinden çok farklı özellikleri vardır ancak birbirleri için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Başak burcunun her konuda olan pratikliği ile yengeç burcunun duygusal düşünceleri ve güvenlik ihtiyacı birbirini tamamlar. Her ikisi de dengeli ve sakin bir yapıya sahiptir. Başak da Yengeç de son derece duyarlı karaktere sahip oldukları için ilişkileri merhametli ve sevgi dolu olacaktır.

 • Oğlak – Başak uyumu

Başak burcu ve oğlak burcu birbirlerine çok benzerler adeta bir elmanın iki yarısı gibidirler. İkisi de entelektüel  ve daha kapalı bir hayatı önemserler. Bu burçlar gayretli ve çalışkan insanlardır. Bir Çift olarak bakıldığında da sosyal hayatta bakış açıları aynıdır. Etrafındaki insanların maddi yönü değil manevi yönüne değer verirler. Ilişkide önemli bir sorun oluştuğunda birlikte uzlaşarak uzun süreli bir ilişki yakalayabilirler.

Başak burcunun anlaşamadığı burçlar

 • İkizler – Başak uyumu

Her iki burçta birbirleri hakkında kötü düşünerek birbirlerine zarar verebilirler. Ikizler burcu başak burcunun epeyce sıkıcı ve donuk olduğunu düşünebilir. Başak burcu da ikizlerin uçarı ve havai olduğunu düşünecektir. Başak burcunun titizliği ve ikizlerin rahat tavırları çatışacak, bu yüzden de ikizler burcunun sadakatsizliğine sebep olacaktır

 • Terazi – Başak uyumu

Başak burcu oldukça talepler ve eleştiriler bir yapıya sahiptir. Terazi burcu da onun tam tersi eğlence düşkünü ve rahat davranışları ile onun canını sıkabilir. Terazi burcunun iradesiz live sorumsuzluğu mükemmeliyetçi Başak’ın huzurunu kaçırabilir. Kısaca özetlemek gerekirse aralarında bulunan ilişki dengi olmadığı için karmaşık bir hale gelir ve uzun sürmez.

 • Koç – Başak uyumu

Her iki burç da epeyce dik başlı ve inatçıdır. Birbirleri için pek çok fedakarlık yapabilecek kapasiteye sahip bir ilişkiye sahip olsalar da anlaşamazlar. Koç burcu Her zamanki gibi Lider olmaya sözünü geçirmeyi isterken onun aksine başak burcu kendi sorunlarını kendi çözmeyi sever. Cinsellik açısından da Başak bilmece gibi karmaşık bir yapıda olduğu için Koç burcu hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Belirsizler

 • Başak – Başak uyumu

İki Başak birlikte iyi bir görünüm verselerde, sorunlarını kendileri çözme isteği yüzünden tartışmalar çıkabilir. Bu ilişki sürse bile birbirlerine taviz vermezlerse başarısız bir ilişki yaşarlar. Bu ilişkide anahtar kelime tavizdir.

 • Balık – Başak uyumu

Bu ilişki belirsizdir yani iyi de olabilir kötü de olabilir. Başak hayata pratik ve hayalperest yaklaşır. Balık ise bu sayede ayaklarının yere basmasını sağlayabilir. Aynı zamanda Balık burcunu sahip olduğu hayal gücü de, başak burcunun hayal dünyasına yeni bir boyut kazandırabilir. Öte yandan Başak mükemmelliyetçi ve eleştirel huyu ile Balık’ın eşinden ayrı bir şekilde hayallerini gerçekleştirme planlarını suya düşürebilir. Tüm bunlara rağmen her ikisi farklı özelliklerinin birbirleriyle tamamlamayı  anlayabilirlese iyi bir uyum yakalayabilirler.

Başak burcuna uygun meslekler

Başak burcuna sahip insanlar çalışkan, pratik ve analitik özelliklere sahip sahiplerdir. Herhangi bir sorun olduğunda çözülmesi için ne yapılması gerektiğini çok iyi bilirler. Bu yüzden iyi bir liderlik ve organizasyon yeteneği gerektiren sorunu çözmeye odaklı işlerde daha başarılı olacaklardır. Marangoz, peyzaj mimarı, eleştirmen, müfettiş, memur, psikolog, kitapçı, şifacı gibi meslek dalları onlar için en uygun seçeneklerdir.

Başak burcu ünlüler
 • Richard Gere,
 • Mary Shelley,
 • Bernie Sanders,
 • Kobe Bryant,
 • Pink,
 • Beyoncé,
 • Michael Jackson,
 • Stephen King,
 • Cameron Diaz,
 • Sean Connery,
 • Agatha Christie,
 • Leo Tolstoy
 • Tom Ford,

Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
ozge

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend