Ayrı Kalmış Bir Ülke: Yeni Zelanda

2 dakika


Hobit dünyası, bungee jamping ve rugby takımının oynadığı haka danslarının ana vatanı olan yeni Zelanda hakkında en çok bildiği şeyler. Dünyanın en uzak köşesinde yer hakkında söylenecek daha çok şey var. İşte tam burada Yeni Zelanda hakkında bilmediğiniz şeyleri öğreneceksiniz.

Beyaz Bulutların Diyarı

Maori yerlileri Yeni Zelanda’yı beyaz büyük bulutların diyarı olarak adlandırırlar. Bu isim için farklı açıklamaları da vardır. Çoğu geleneksel Maori hikâyelerinde yer almaktadır. Fakat tüm bu hikâyeler, Yeni Zelanda’daki ufuk çizgisinin büyük ve beyaz bulutlarla kaplı olduğuna bağlamaktadırlar. Aynı zamanda bu ülkenin şekline uzaydan bakıldığı zaman da büyüt beyaz buluta benzetmektedirler.

Plajlar Uzak Değil

Yeni Zelanda’daki plajları hızlı gidile bilinecek bir günlük yolculuk mesafelerinden asla daha uzakta bulunmamaktadır. Aslında ülkenin hiçbir parçası okyanustan 128 km daha uzak mesafede değildir. Bunun sayesinde aynı gün içinde hem kayak yapılabiliyor hem de sörfe gidilebiliyor.

Kadın Hakları

Dünyanın en uzak köşesi aslında en çok gelişmiş yeriydi. Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi birçok ülkeden hemen önce kadın haklarına öncülük etmiştir ve bu dünyada kadınlara 1893 yılında seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülke olmuştur.

Doğa Severler İçin

Yeni Zelanda’yı düşündüğünüz zaman muhtemelen aklınıza doğası gelecektir. Ülke sadece muhteşem dağlar ve güzel plajlarla dolu değildir. Aynı zamanda ülkenin üçte birinden fazlası doğal kaynakları, gelecek on yıllarda el değmemiş kalmasını sağlaması için fazlasıyla korunmuştur.

Hobbit Köyü

Hollywood’un Mekânı

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden Hobbit’e, Son Samuray’dan Balinanın Sırtı gibi filmlere kadar son yılların en büyük gişe rekorlarını kıran filmler Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Baş döndürücü doğası ile yaratıcı ve rahat insanları bölgeyi film çekmek için ideal bir hale getirebiliyor.

Kivilerin Ülkesi

İnsanlar Yeni Zelanda’dan bahsederken kivi kelimesini kullanırlar. Aslında kivi, adanın yerlisi kuş ve sevgi dolu ada halkı için bir isimdir. Kivi ilk olarak adanın yerlisi uçamayan bir kuşun adı idi. Bazı Pazar satıcılarının kivi meyvesinin asıl adı Chinese gooseberry’den dolayı satılamayacağını fark etmişlerdir ve meyvenin adını kivi olarak kullanmaya başlamışlardır. Ayrıca argo kelimesi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend