Avokado Hakkında Bilinmeyenler

3 dakika


Avokado Hakkında Bilinmeyenler
Avokado Hakkında Bilinmeyenler

Avokado kökeni Orta Meksika’ya dayanan bir sebze türüdür. Çoğu insanın meyve olarak bildiği avokado aslında bir sebzedir ve defnegiller familyasına aittir. Günümüzde oldukça popüler bir kullanıma ulaşan avokado, konulduğu yemeğe lezzet katan, çok yararlı bir besin kaynağı olmuştur. Özellikle içinde barındırdığı zengin protein ve yağlar ile, çoğu sporcunun sofrasından asla eksik etmediği bir sebze olmuştur. Peki bu meyve hakkında daha neler söyleyebiliriz?

Avokado Mu Tereyağı Mı?

Avokado çoğu Avrupa ülkesinde tereyağı ile eş değer görülen bir sebzedir. Yapacağınız yemeklere ya da fırında pişireceğiniz keklere çok daha sağlıklı olması açısında tereyağı yerine aynı oranda avokado ekleyebilirsiniz. Bu yöntemi daha çok hayvan ürünleri tüketmeyen veganlar tercih etmektedir. Bunun haricinde avokado hem yemeğe üstün bir lezzet katmaktadır hem de çok daha sağlıklıdır.

Dönemin Yasaklı Avokadosu

Aztekler döneminde avokado tüketmek öyle herkesin yapabileceği bir aktivite değildi. Aztekler, bakire kişilerin avokado tüketmesini tamamen yasaklamıştı. Bunun nedeni ise avokadonun cinsel istek arttırıcı özelliklerinin olmasıdır. Yani Aztekler döneminde sadece evli olan kişiler avokado yiyebiliyordu.

Litrelerce Su İhtiyacı

Bir avokado yetiştirmek, sandığınız kadar kolay olmayabilir. Avokado çok fazla su isteyen bir bitkidir ve az sulandığı taktirde kendisinden verim alamayabilirsiniz. Genellikle büyük bir avokado yetiştirebilmeniz için ortalama olarak 820 litre suya ihtiyaç duyarsınız.

Atlar İçin Öldürücü Olabilir

Avokado çoğu insan ve hayvan için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle içinde barındırdığı zengin yağlar ve proteinler ile, kişinin sağlıklı kalmasında büyük bir rol oynar. Fakat bu her canlı için geçerli değildir elbette ki. Avokado atlar için oldukça kötü bir besin kaynağıdır ve atları zehirleyebilir. Atların avokado yemesi, solunum sıkıntısı, kalp yetmezliği gibi sıkıntıları beraberinde getirebileceği gibi aynı zamanda ölüme kadar sonuçlanabilir.

Daha Olgun Avokado

Marketten almış olduğunuz avokadoları tüketebilmeniz için öncelikle bir süre beklemeniz gerekmektedir. Avokado yeşil renkte iken tüketilmez ve olgunlaşması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir, renginin siyaha dönüşmesini beklenmelidir. Bazen bu süreç can sıkıcı olabiliyor ve avokadonuzu daha erken bir zamanda tüketmek istiyorsanız yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Almış olduğunuz yeşil avokadonun hemen yemeğe yakın kıvama gelmesini istiyorsanız barındırdığınız yerde yanına bir muz ya da elma koyabilirsiniz. Meyvelerde bulunan gazlar, avokadonun yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Avokado Maskesi

Avokado içinde barındırdığı zengin yağlar ile mükemmel bir nemlendirici haline gelebilir. Çoğu güzellik kremleri üreticileri kremlerin içine avokado özü bile eklemektedir. Siz de kuru bir cilde sahipseniz ya da cildinizin daha nemli bir hale gelmesini istiyorsanız yüzünüze bir tutam avokado sürebilirsiniz. Aynı zamanda avokadoyu bir kaşık bal ile karıştırıp da sürebilirsiniz. 15 dakika bekletip yüzünüzü yıkadığınızda, farkı çok net bir şekilde göreceğinize emin olun.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend