Aşırı Sıcakların İnsanlığa Ve Gezegene Etkileri

2 dakika


Aşırı sıcaklıklar genelde yaz aylarında olsa bile, aslında son yıllarda kış aylarında da sıcaklıklar git gide daha fazla artıyor. Çok sayıda insan kış aylarında hava sıcaklıklarının geçmiş 100 yıla oranla nasıl olduğunu sadece verilere bakarak bilirken, bir taraf kış aylarının daha soğuk geçmeye başladığını, bir taraf ise daha sıcak geçmeye başladığını belirtiyor.

NASA’ya göre ise kış aylarında sıcaklıklar belirgin düzeyde değişmedi ancak rakam açısından son derece büyük değişimler yaşadı. Bu durumun özellikle bazı ülkelerde çok daha fazla etkili olduğu, bunun yanında bazı ülkelerde ise değişimlerin çok daha ters olduğu belirtilmişti.

Ölümcül Olabiliyor

Aşırı sıcaklıklar insanların ve diğer canlıların ölmesine sebep olabiliyor. Bunu bizler normal olarak “nasıl olur?” diye karşılıyor olsak bile başta enfeksiyonlar olmak üzere, kanamalara sebep olabilen aşırı sıcaklar, tansiyon ve diğer sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Bu sebeple her yıl dünyada 1 milyondan daha fazla insanın öldüğüne inanılıyor.

Su Stoklarını Azaltıyor

Okyanuslar dahil olmak üzere aşırı sıcaklıkların Dünya’ya da etkisi var. Başta Arktik bölge olmak üzere tüm Dünya’da sıcaklıkların artması buzulların erimesine sebep oluyor ve bazı bölgelerde su taşkınlarına sebep olurken, içilebilir su kaynaklarının ise buharlaşmasına ve azalmasına sebep olabiliyor.

Küresel Isınma Artıyor

Aşırı sıcaklıklar küresel ısınmanın bir etkisi. Sıcaklıklar ne kadar artarsa küresel ısınma bir o kadar daha fazla tehdit oluşturuyor ve daha fazla artış gözlenmesi mümkün.

Bitkilerin Ölümü

Green leafs with drops of water. Mobile photo, Taken by iPhone 6 Plus.

Ekolojik denge üzerinde de aşırı sıcaklıkların etkileri var. Sadece insanlar veya hayvanlar değil, bitkilerin ölümü de aşırı sıcaklıklara bağlı gerçekleşebiliyor. Özellikle uçsuz bucaksız ormanlarda olan bitkiler bu durumdan çok daha az etkileniyor olsa da, daha az yeşil bölgelerde ve tarım alanlarında her yıl tonlarca canlı bitkinin ölümünün aşırı sıcaklıklar dolayısı ile olduğu belirtiliyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
admin

tamsayfa.com kurucusu

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend