Arıların Mucize Canlılar Olduğunun Kanıtları

3 dakika


Arılar genellikle bizlerde korku uyandırsa da insanlık için önemi çok fazla olan hayvanlardır. Öldürülen her arı doğaya zarardır. Arılar, canlı yaşamının devamı niteliği taşır ve insanların bu konu hakkında bilinçlendirilmesi, arıların değerinin anlaşılması gerekmektedir.

Arıların Koku Alması

Arıların koku alma duyusu antenlerinin üzerinde bulunur ve muhteşem bir koku alma özelliğine sahiptirler, köpeklerin koku alma duyusundan bile daha kuvvetlidir. Örneğin arılar %99 gibi bir başarıyla, kimyasal patlayıcıların yerini tespit edebilirler.

En Çalışkan Hayvan Arılar

Arılar doğada çalışkanlıklarıyla bilinirler. Hatta çalışkanlıklarıyla ün eden bal arıları kendi aralarında ana arı, işçi arı, erkek arı diye üçe ayrılır ve birinin görevini diğeri yapmaz. Bir arının bal midesi, iğne başı büyüklüğündedir ve buna rağmen arılar günde bir kilodan fazla bal üretir.

Sarhoş Olabilirler

Arılar çiçek özlerini içerse belli ölçüde alkol almış olurlar. Dozunu fazla kaçıran arılar ise sarhoş olur ve diğer arılar tarafından kovana alınmazlar.

Hafıza Gücü

Arılar hafızalarıyla, gördüğü çiçeklerin fotoğrafını çeker kaydederler ve o çiçeklerin şekillerini daha sonradan hatırlayabilirler.

Bal Peteği

Petekte bulunan gözlerin duvarlarının kalınlığı, bir milimetrenin onda birinden azdır ve buna rağmen kendi ağırlığından daha fazla bal yükünü taşıyabilirler.

Neden Altıgen

Birçok farklı geometrik şekilden kenarları en kısa özelliğe sahip olan şekil altıgendir. Altıgen hücrelerden oluşan bir petek, en az balmumu ile en çok depolama alanı sağlayan şekildir. Zeki bal arıları en ideal şekli kullanmaktadırlar.

Kanat Sesleri

Arılar yanımıza yaklaştıklarında duyduğumuz ses dakikada 11.400 kere çırptıkları kanat sesleri olduğunu biliyor muydunuz?

Fikir Özgürlüğü

Arılar hangi kovanda bal yapacaklarına karar vermeden önce aralarında oylama yaparlar ve buna göre seçerler. Bu da fikir özgürlükleri olduğuna işarettir!

İyileştirici Bal

Muhteşem arıların yaptığı bal iyileştirici özelliğe sahiptir. 1.  Dünya savaşında yaralanan askerleri iyileştirmek için kullanıldığı biliniyor. Arı poleni, arı zehri ve balı bakteri oluşumunu engeller ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Hatta arı zehri kanser ilaçlarında da kullanılır.

Arılar Yok Olmasın

Einstein’ in de dediği gibi eğer arılar yeryüzünde kaybolursa, insanın sadece dört yıl ömrü kalır. Arıların yok oluşu insanlık ve doğa için ciddi bir tehlike anlamına gelmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

1
1 puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend