Antik Yunan Mitolojisi : Kaos Bir Düzeni Doğurur

2 dakika


Zeus, Hades, Eros ya da Afrodit. Söz konusu Yunan Mitolojisi olduğu zaman bu isimlere aşina olmayan kimse yoktur. Ancak Eros’u aşk dağıtan okları ile Afrodit’i dillere destan olan güzelliği ile anmaktan öteye gidemeyiz çoğu zamanlarda. Yunan mitolojisi, dünyanın var oluşundan itibaren tarihin her anına efsaneler ve kahramanlar ile ışık tutan, uçsuz bucaksız bir okyanustan ibaret.  Bu okyanusun derinlerine inmek ve kıymetli hazineler çıkarmak isteyenler için Mitoloji hakkında mutlaka bilinmesi gerekenleri derledik.

Kaos Bir Düzeni Doğurur

Kaos teorisi ile daha önce haşır neşir olduysanız eğer düzensizliğin içindeki düzeni biliyorsunuzdur. Bu felsefenin kökleri, Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Buna göre başlangıçta yalnızca Khaos adındaki der bir boşluk vardır. Khaos’tan önce ise Gaia, Gaia’dan Utanos ve Pantos doğar.

12’nin Gizemi

İsa’nın on iki havarisi, astrolojideki 12 burç veya Yahudilerin 12 İsrail kabilesi. Tüm bunlara bir de yunan mitolojisindeki on iki tanrı eşlik ettiği zaman durum iyice gizemli hal almaktadır ve sayıları bir türlü 13’ü bulmayan tanrıların listesi ise oldukça tanıdıktır. Zeus, Hera, Demeter, Afrodit, Poseidon, Athena, Apollon, Ares, Artemis, Hermes, Dionos ve Hephaistos.

Hades Nerede?

Yer altı dünyasının ve ahiretin tanrısı olarak bilinen Hades’in durumu oldukça karışık. Kendisinin Olympos’un dışında ve yer altında da sarayları olduğundan dolayı sürekli tanrıların yemek masasında yer almamaktadır.

Birisi Aşk Mı Dedi?

Yunan mitolojisine göre kadınların erkeklere duyduğu aşkı on iki tanrıdan bir tanesi olan Afrodit temsil etmektedir. Erkeklerin aşkının, seksin ve şehvetin sembolü ise yabancı değildir. Afrodit’in oğlu Eros, bugünkü erotizm kavramının da ilham kaynağıdır.

Apollon Ve Artemis

Antik Yunan’dan günümüze kalmış tapınakları ile isimlerine aşina olduğumuz iki isim vardır. Apollon ve Artemis aslında ikizlerdir. Hatta Aydın’ın Didim ilçesinin adı da Ddyma (ikiz) kelimesinden gelmektedir. Efsaneye göre Artemis Apollon’dan bir gece önce dünyaya gelmiştir ve kardeşinin doğumu esnasında annesine yardım etmiştir.

Dünyaya Giden Kapılar Kapanır

Tanrıların bugünkü akıbetini merak edenler için ise bir efsane vardır. Efsaneye göre, Olympos tanrıları ile savaş tanrısı Ares arasında yaşanmış büyük bir savaşta galip gelen Ares olmuştur. Yerin ve göğün tek hakimi olma şansı var iken, o Olympos tanrılarından en büyüğü olan Zeus’un bunu kabul etmesiyle de bu devrin vedası gerçekleşiyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend