Amerika’daki Evsizler

2 dakika


Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın herhangi bir gecesinde 610 bin kadar evsiz insan vardır. Her sene boyunca en az birkaç gece boyunca evsizlik yaşamış üç buçuk milyon farklı Amerikalı vardır.

Tembeller

1996 senesinde Urban Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki evsizlerin neredeyse yüzde 44’ü eskiden ücretli bir işte çalışmışlar. 2013’teki US Department of Housing and Urban Development tarafından yapılan bir çalışmada da evi olmayan insanların yüzde 55’inin, geçen senede ücretli bir işte çalıştığı görülüyor.

İş Demek Evsizlikten Kurtulmak Demek

Yapılan bir araştırmaya göre tam zamanlı ve en az ücretle çalışan bir işçi bulunduğu eyalete bağlı iki yatak odası bulunan bir yerin kirasını ödeyebilmek amacıyla, haftada 69 ile 174 saat arasında çalışma zorunluluğu vardır. Ancak çalışma süresi ile bile herhangi bir yerde, piyasa koşullarında bir ya da iki yatak odası olan bir daire bile yoktur. Pensilvanya Üniversitesinin araştırmasına göre , evsizlikte en yaygın zamanın bir veya iki gün olabileceğini ifade ediyor. Yaklaşık altı evsizden birisi, kronik ya da uzun zamanlı evsiz olarak biliniyor. 2014 senesinde yapılan bir araştırmaya göre engelli insanların evsizliği 1 ya da daha fazla yıl sürebiliyor veya üç sene içerisinde en az dört defa evsizlikle mücadele ediyor.

Evsizlik Zihinsel Hastalarla İlgili Sorun Mudur?

Evsizlerin arasında zihinsel hastalıklar fazla yaygındır. Ancak Substance Abuse and Mental Health Services Administration’un yaptığı açıklamaya göre 2010 senesinde barınakta yaşayan evsizlerin dörtte biri zihinsel rahatsızlıklardan muzdaripken, Amerika vatandaşları toplamında ise yüzde beşi zihinsel rahatsızlıklardan muzdarip. Aynı kurumun görevlileri 2014 senesinde yapılan bir araştırmaya göre yeterli bütçeye sahip olamama, işsizlik ve fakirliği, evsizliğe sebep olan üç önemli sıkıntı olduğunu tekrarlıyor.

Uyuşturucu Alkol

SAMHSA verilerine bakılacak olursa 2010 yılında evsizler için ayrılan barınaklarda kalan yetişkin evsizlerin hemen hemen yalnızca üçte biri bahsedilen bağımlılıklara sahiptir.

Yaşlı ve Bekarlar

2014 senesinde HUD’un yaptığı araştırmaya göre evi olmayanların üçte biri 24 yaş ve altındaki kişilerden oluşmaktadır. Yüzde 37’sinin ailesi vardır. Yapılan bir çalışmaya göre Amerika’da her sene 45 çocuktan birisi evsizlik yaşıyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend