Albert Einstein’ın Sıra dışı Hayatı

3 dakika


Albert Einstein 14 Mart 1879 yılında, Almanya’nın Ulm kasabasında doğmuştur. 18 Nisan 1955 yılında abdominal anevrizma patlaması sonucu tetiklenen iç kanama nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 76 yaşında vefat etmiştir.

Kocaman ve Şişman Bebek

Einstein doğduğunda ailesine doğumdan birkaç hafta sonra yapılan kontroller ile normal bir bebek olduğu bildirilmiştir. Einstein’ in çocukluğu diğer çocuklara göre daha yavaş gelişmiştir. Einstein konuşmaya başladığı zaman çok zor konuşabilmişti. 9 yaşına gelene kadar da yavaş konuştuğu için ailesi geri zekalı olduğunu düşünmüşlerdir.

Pusula

Albert Einstein’ in bilime olan alakası babasının ona gösterdiği pusulayla başlamıştı. Einstein pusulayı birçok kez etrafında döndürmesine rağmen pusulanın içindeki ok aynı noktayı gösterdiğinde uzayda güçlerin olduğunu pusulayı etkilediklerini düşünmüştür.

İlk Evlilik Anlaşmaları

Albert Einstein’ in ilk eşiyle yaptığı anlaşma şu şekildedir;

 • Emin olacaksın.
 • Çamaşır makinesinden çıkartılan eşyalarımın temiz olup olmadığına dikkat edeceksin.
 • Her gün odamda üç çeşit yemek olacak.
 • Çalışma odama, yatak odama girilmeyecek. Masamı bir tek ben kullanacağım.
 • Benim iznim olmadıktan sonra kimseyle sosyal ilişki kurmayacaksın ve tanışmayacaksın.

Ölümünün ardından Einstein gömülmeyi istememiştir ve bu istediği dinlenilmiştir bedeni yakılmış ardından külleri bilinmeyen bir yere savrulmuştur.

 • Albert Einstein 18 Mart 1955 tarihinde yazdığı vasiyet üzerine bütün varlığı Kudüs’teki Yahudi Üniversitesine bağışlanmıştır.
 • Einstein’ in kız kardeşi Maja’ya göre Einstein küçük çocukken yapbozlarla, inşaat setiyle ve bulmacalarla oynamayı çok severmiş. Yaşı geçtikçe oyunların yerini kitaplar almıştır.
 • Albert Einstein öğrencilik yıllarında hep başarısız şekilde bilinmiştir. Hatta sınıfta kaldığı bile söylenir. Bunlar tamamen efsanedir. Einstein’ in okul zamanlarında dil ve çizim ve spor notları iyi olmasa bile matematik dersinde ve doğa bilimlerinde başarılı olan bir öğrenciydi.
 • İlk evliliğini Mileva Maric ile yapmıştır. Çift boşandıkları zaman iki tane çocukları vardı. Boşandıktan sonra kuzeni ile evlenmiştir. Bu evliliğinden de bir çocuğu olmuştur.
 • Albert Einstein yüzme bilmezdi fakat yine de Tümmler adında bir teknesi vardı.
 • Doktorun yasaklamasına rağmen sigara ve pipo içme alışkanlığından vazgeçemedi. Çok fazla olmasa da arada alkol kullanırdı.

Einstein ve Atatürk

Nazilerce bilim adamlarına baskı başlatıldığında Einstein Atatürk’e mektup göndererek o insanların Türkiye’de çalışmasının kabul edilmesi istenmiştir. Bu işin sonunda yüzlerce insan ülkemize gelmiştir. Üniversitede reforma katkı sağlamışlardır.

Einstein’ in Çalınan Beyni!

Einstein yaşamını yitirdi ve otopsisi sırasında ölümünün nedeninin belirlenmesi gerekiyordu. Beyni kafatasından çıkarttı ve Harvey dünyamızda her şeyi değiştiren beyindir dedi. Einstein öldükten sonra gömülmeyi istemiyordu ve bedeni yakılmak için hazırlanırken Doktor Havey , beyni sefer tasına koyup çaldı ve evine götürdü.

Albert Einstein’ in toplamda 12 adet patenti vardır.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaş

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
milano

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend