ABD Seçimlerinde Kullanılan Yazılımda Açık Bulundu!

2 dakika


ABD üzerinde yapılan bir araştırma pek çok eyalette yapılan seçim için kullanılan yazılımda bir açık buldu. Çevrimiçi sistemlerin saldırılara karşı son derece zayıf olduğunun altını çizen araştırmacılar, bu konuda pek çok alanda detay yaratıyor.

Araştırmacılar detaylı bir rapor yaratıyor. Bu rapora göre oy sistemi bulunuyor ve bu sistemin de bazı açıkları bulunuyor. Democracy Live olarak sunulan bu sistemi alt etmek, hem çalışanlar hem de dışarıdakiler için zor görünmüyor. Çünkü saldırılara açık bir mekanizması bulunuyor. Yani sistem yakın gelecekte daha fazla kişiye erişebilir.

Yapılan duyurulara ve çalışmalara göre, saldırganlar seçim sonuçlarını bir şekilde hiçbir iz bırakmadan değiştirebilirmiş ve bunu da yaptıklarında kimse anlamaz deniyor. Michigan Üniversitesi’nden Alex Halderman, bu tür risklerin her zaman için olduğunu ve hiçbir teknolojinin bu duruma engel olamayacağını belirtiyor. Güvenlik açığı büyük bir seçimi manipüle edebilir ve her şey bir anda değişebilir. Bu da haliyle kötü bir sonuç yaratabilir.

New York Times tarafından bu rapor detaylı bir şekilde gündeme getirildi ve detaylar da sistem üzerinde kolaylıkla görülebilir oldu. Vatandaşların oylarını fiziksel olarak kullanması koronavirüsü konusunda salgının daha da hızlı artırılmasına neden olacağını söyleyebiliriz. Elektronik posta yoluyla oy kullanmak da önemli bir seçenek gibi görünüyor.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend