%4’ü insan olan fare üretildi!

1 dakika


ABD’nin New York eyaletinde üstünde çalışılan bir araştırmada;

%4’ü insan olan bir fare üretildi. Bu çalışma şimdiye kadar en yüksek oranda insan hücresi içeren fare olması sebebiyle bilim camiası araştırmaları açısından bir ilki oluşturuyor.

Buffalo Üniversitesi ve Roswell Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada henüz embriyo halindeki fareye insana ait kök hücresi enjekte edildi. İki hafta sonra doğan farelerden birinin yüzde 4 insan hücresi taşıdığı anlaşıldı.

Fare embriyolarına önemli ölçüde katkıda bulunan saf insan pluripotent kök hücreleri (hPSC) üretmek mümkün olmamıştır. MTOR’un Torin1 ile kısa bir inhibisyonunun, primerden saf pluripotensiye dönüştüğü bulundu.

Saf hPSC’ler, fare embriyonik kök hücreleri ile aynı durumda tutuldu ve yüksek klonojenisite, hızlı proliferasyon, mitokondriyal solunum, X kromozomu reaktivasyonu, DNA hipometilasyonu ve insan blastosistlerininkine benzerlik gösteren transkriptomlar sergiledi.

Fare blastosistlerine transfer edildiğinde, saf hPSC’ler, büyük miktarlarda enükte edilmiş kırmızı kan hücreleri dahil olmak üzere her üç germ katmanından % 0.1 ila % 4 insan hücresi üretti ve bu da fare embriyolarında hPSC gelişiminde belirgin bir hızlanma olduğunu gösterdi.

Torin1’in neden olduğu TFE3’ün nükleer translokasyonu; Mutasyona uğramış nükleer lokalizasyon sinyalli TFE3, primer-naif dönüşümü bloke etti. Kimera yetkin naif hPSC’lerin üretimi, memelilerde saf pluripotensinin bazı ortak özelliklerini birleştirir ve hayvanlarda insan organı üretimi gibi uygulamalara olanak sağlayabilir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend