19 Mayıs Anlamı ve Önemi Nedir?

3 dakika


19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir? Soruları en çok sorulan sorular arasında oldu. Biz de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nı haberimizde derledik

19 Mayısın Önemi Nedir?

Birinci dünya savaşında yenik düşen İttifak devletleri ile birlikte Osmanlı devleti de yenilgiye uğramıştır. Ülke toprakları yavaş yavaş elden gitmeye başlar. 13 Kasım 1918’de İstanbul İngiliz işgal güçleri tarafından ele geçirilir. Bu durumu gören Mustafa Kemal, 53 düşman gemisini görünce Rumların ve bazı azınlıkların sevincini görünce, “Geldikleri gibi giderler!” sözünü söylemiştir

İngilizlerin Doğu Anadolu’da azınlıklara karşı yapılan baskıdan rahatsız olması üzerine, Mustafa Kemal bu baskıları ve saldırıları engellemek üzere Sultan Vahdettin’le görüşerek 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliğine getirilir. Hemen hazırlıklarını yaparak, 16 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun’a yola koyulur. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsuna ayak basar basmaz milli mücadeleyi başlatmıştır. “Ulusun özgürlüğünü yine ulusun azmi ve kararı kurtaracak” sözleri ile 4 yıla yakın süren savaş sonunda Cumhuriyeti ilan etmiştir.

İlk kez 24 Mayıs 1935 tarihinde “Atatürk Günü” adı altında kutlanmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda Beşiktaş sporun girişimi ile 19 Mayıs tarihinde Fenerbahçe Stadında; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının katılımı ile bir spor günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu kutlamadan sonra Beşiktaş Kurucu üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, Spor Kongresinde Atatürk Günü’nün tüm gençlere mal edilmesi amacı ile 19 Mayıs Gençlik Spor Bayramı olarak kutlanmasını teklif etmiştir. Spor Kongresinde kabul edilen bu öneri Atatürk’ün de onayı ile 20 Haziran 1938 yılında kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” adı ile kanunlaşarak ulusal bayram ilan edilmiştir.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra ismi “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” ismini almıştır. Her yıl 19 Mayıs günü Samsundan çıkan “sevgi bayrağı” adlı dev bir bayrak Samsun Valisine verilir. Atletler bu bayrağı alarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur. Bu kutlamalar Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinde çeşitli tören ve gösterilerle kutlanır.

19 Mayıs Türk İstiklal Savaşının başlangıcı yani milli mücadele döneminin başlangıcı kabul edilen Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih 19 Mayıs 1919 yılının öneminden dolayıdır. “Her ilerlemenin, kurtuluşun anası özgürlüktür” diyerek geleceği de Türk Gençliğine emanet etmiştir.

Atatürkün kendi ağzından ve düşünceleri ile elde aldığı kitaplaştırdığı Nutuk’ta ilk yazdığı cümle” SAMSUN’A AYAK BASTIM ” olmuştur.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

harika harika
0
harika
mükemmel mükemmel
0
mükemmel
üzgün üzgün
0
üzgün
çok iyi çok iyi
0
çok iyi
kötü kötü
0
kötü
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
mert

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Send this to a friend